Trochę historii…

Historia Royal Purple

Firma Royal Purple powstała w roku 1986, ale jej korzenie sięgają dużo wcześniejszych lat.
Jej założycielem jest John Wiliams, pionier w dziedzinie syntetycznych środków smarnych.

amerykański olej silnikowy

John ukończył wydział Inżynierii Mechanicznej w Louisiana Tech University. Po wojnie pracował inżynier smarowania i specjalista od formułowania syntetycznych środków smarnych do użytku w zastosowaniach przemysłowych dla Conoco, City Service i Tenneco. Był założycielem sprzedanego później Pacer Petroleum, gdzie opracował pierwszy syntetyczny olej silnikowy, Eon E-11, który był testowany przez Houston Police Department.

W 1980 roku John oficjalnie przeszedł na emeryturę, ale kontynuował swoją pasję do smarowania, służąc jako konsultant dla wielu firm. W 1986 roku jedna z firm poprosiła Johna Wiliama o rozwiązanie problemu powstawania przewlekłych uszkodzeń łożysk w dużych sprężarkach. Wiliams stwierdził, że nie ma na rynku smaru, który sprostałby wymaganiom tych urządzeń. Za punkt honoru postawił sobie rozwiązanie tego problemu, pracując w swoim laboratorium i wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.

Efektem jego starań było opracowanie nowej technologii smarowania. Nowo opracowany smar miał niespotykaną dotąd wysoką wytrzymałość filmu smarowego, zdolnego do ochrony łożyska pracującego pod dużym obciążeniem.  Miał również wyjątkową stabilność utleniania i doskonale chronił metale przed korozją.

Nowy smar Wiliamsa rozwiązał problem smarowania w sprężarkach. Twórca zaproponował, aby kolor smaru był czerwony, zielony lub niebieski, ale dyrektor zakładu zażartował, że nigdy nie widział fioletowego oleju. Wiliams zdecydował więc, że jego nowy produkt pod nazwą Synfilm z zastosowaną technologią Synerlec przyjmie barwę fioletową.

Nowy smar, z nową technologią i zupełnie nowym na rynku kolorem stał się kamieniem węgielnym dla całej gamy wysokiej jakości produktów smarowych przemysłowych i motoryzacyjnych i nowej firmy Royal Purple.

W dawnych czasach kolor fioletowy zarezerwowany był tylko dla najlepszych tkanin. Stąd nazywając swoją firmę Royal Purple John Wiliams miał nadzieję, że kolor fioletowy będzie symbolizować wysoką jakość wszystkich jej produktów.

Rozwój firmy…

Klienci rozpoczynający swoją przygodę z olejami i smarami Royal Purple najczęściej wypróbowywali je na sprzętach bardziej wymagających lub stwarzających problemy eksloatacyjne. Produkty te nie tylko zdawały tam egzamin, ale przyczyniały się również do oszczędności energii i skrócenia czasu konserwacji.
W między czasie Royal Purple rozpoczął produkcję olejów wyścigowych, głównie na prośbę części swoich klientów, którzy z zamiłowania byli zawodnikami sportów motoryzacyjnych. Oleje te stały się podwaliną dla olejów silnikowych przeznaczonych do użytku komercyjnego, które na amerykański rynek detaliczny zostały wprowadzone dopiero w 2003 roku.

Royal Purple jest bardzo aktywny w branży środków smarnych i stowarzyszeń pokrewnych. Niektóre z organizacji handlowych Royal Purple lub pracowników są członkami:

  • Niezależnego Stowarzyszenia Producentów Smarów
  • Towarzystwa Trybologicznego i Inżynierów Smarowania
  • Rady do spraw Przemysły Motocyklowego
  • Stowarzyszenia „Automotive Oil Change”

Dziś Royal Purple jest wiodącym dostawcą w USA smarów i olejów zarówno na rynku konsumenckim jak i przemysłowym.

COPYRIGHT 2012. INNOCHEM. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEZONE | Polityka Cookies